Évf. 7 szám 1 (2016)
Tanulmányok

Hospice-palliatív ellátásban önkéntes tevékenységet végzők motivációi és szakmai tevékenységük értékelése egy kutatás eredményei alapján

Megjelent 2016-06-01

Absztrakt

A tanulmány egy kvalitatív kutatás részeredményeit ismerteti, amelynek alanyai hospice-palliatív ellátásban tevékenykedő önkéntesek voltak. Az eredmények ismertetése során a szerző tíz hospice önkéntes motivációit veti össze Clary és munkatársai (1998) vizsgálati eredményeivel. E témakörhöz szorosan kapcsolódva megjelenik az önkéntes tevékenység az interjúalanyok saját életére gyakorolt hatásainak ismertetése.
A hazai önkéntesség fejlesztését tekintve elengedhetetlen a motivációk széleskörű ismerete, amely a szervezetek számára alapvető irányvonalakat határoz meg az önkéntesek toborzása és hosszú távú foglalkoztatásának sikeressége szempontjából. Mindezen tényezőkre az önkéntesek megítélése saját tevékenységükre vonatkozóan szintén jelentős hatást gyakorol.
Az Európa Tanács 2003-as, 24. számú ajánlásában, a palliatív szakellátás személyzeti követelményeinek felsorolásában a kiképzett önkéntesek is megjelennek. A hazai jogi szabályozás is rendelkezik a hospice team összetételéről [60/2003. (X.20.) ESZCSM rendelet 2. sz. melléklet; 1/2012. (V.31.) EMMI rendelet 2. sz. melléklet], mely előírja a multidiszciplináris team meglétét, amelynek tagjai között az önkéntesek is szerepelnek. Ugyanez a jogszabály a hospice tanfolyami végzettséget is elrendeli minden munkatárs – így az önkéntesek – számára is.
A hospice-palliatív ellátásban önkéntes segítői tevékenységet vállalók számára szükséges a hospice filozófiájának elsajátítása, elengedhetetlen az önkéntesek számára szervezett képzéseken való részvétel és a hospice team tagjaival való szoros együttműködés. Hatékony alkalmazásuk bővíti a beteg és a hozzátartozók számára biztosítható szolgáltatások körét, továbbá az adott szolgáltatással való elégedettséget, mind az ellátottak, mind a hozzátartozóik körében (Hotchkiss és mtsai, 2014).
Az önkéntes tevékenység hatékonyságának fokozását segíti a Magyar Hospice-Palliatív Egyesület Önkéntes Projektje, amely egy önkéntesközvetítő szolgáltatás működtetésével járul hozzá mind az önkéntesek, mind pedig a hospice szolgáltatók számára a legoptimálisabb megoldás megtalálásához (Farkas, 2016).