Reflexió Ferenc pápa a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Információs Technológiai és Bionikai Karán elhangzott beszédének gondolataira
Megjelent 2023-12-18 — Frissítve ekkor: 2024-06-11
Copyright (c) 2023 Kisvári Benedek
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Absztrakt
A XXI. századi ember számára az egyik legnagyobb morális kihívás, hogy az egyre jobban elgépiesedő, digitális világban megőrizze emberségét, megakadályozza lelkének elidegenedését az igazán fontos dolgoktól. Ferenc pápa, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Információs Technológiai és Bionikai Karán tett látogatása során elmondott beszéde iránytűként szolgálhat bárki számára, hogy az önmegismerésnek ezen az útján elinduljon. Ezekre a gondolatokra reflektálva felmerül az emberben saját lelkének transzcendenssel való kapcsolata, könnyebben tudunk magunkra és egymásra érző, lélegző emberi lényként gondolni. Fontos felülvizsgálni a technológiához való viszonyulásunkat, óvakodnunk kell attól, hogy tetteinket a rettegés vagy túlzott mohóság vezérelje, mert ezek rossz útra visznek bennünket. Ezeknek a gondolatoknak a körbejárása és feltérképezése a mai ember feladata.
Hivatkozások
- Hamvas B. (2006). A vízöntő. In: Hamvas, B. A láthatatlan történet. Medio, 11–47.
- Kaczynski, T. (1995). Az ipari társadalom és jövője (Unabomber kiáltvány). Kiadatlan kézirat.
- Nietzsche, F. W. (1993). Az Antikrisztus. Ictus Kiadó.
- Krasznahorkai L. (2013). Megy a világ. Magvető.
- Madách I. (2010). Az Ember Tragédiája. Európa Könyvkiadó.
- Platon Karataev (2020). Aphélium. Kiadatlan fordítás, eredeti: Platon Karataev, Aphelium, Stamusic Studios & Mastering Production.
- Szalai A. (szerk.). (1980). József Attila minden verse és versfordítása. Szépirodalmi könyvkiadó.