Megjelent 2025-01-07
Copyright (c) 2025 Zsolt Fülöp
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Absztrakt
A kijelentések igazságtartalmának vizsgálata a formális logika szabályainak alkalmazásával sok esetben eltéréseket mutat a köznyelvi értelmezéstől. Viszont az iskolai tananyag hatékonyabb értelmezéséhez szükség van a formális logika eszköztárára, ezért nagyon időszerű a formális logikai gondolkodás vizsgálata a pedagógusképzésben részt vevő hallgatók esetében is. Jelen tanulmányban a Peirce-művelettel (közismertebb nevén sem…sem művelet) kapcsolatos empirikus kutatási eredményeink kapnak nagyobb hangsúlyt. Konkrétan az implikációcsoportba helyezett Peirce-művelet értelmezésének nehézségeit vizsgáltuk, valamint megpróbáltuk beazonosítani, hogy a hallgatók ezt a műveleti struktúrát milyen más háromváltozós logikai összetételekkel tévesztik. Továbbá vizsgálat tárgyává tettük különböző háromváltozós kijelentések értelmezésének empirikus távolságát is. Ezzel elsősorban azt próbáltuk felmérni, hogy a formális logika szempontjából teljesen különböző szerkezetű kijelentések mennyire különülnek el a hallgatói értelmezések során. Ez legfőképpen a kommutatív műveleti struktúrák esetében kiemelkedő jelentőségű, mivel közvetlen kapcsolatban áll a mellékmondatok sorrendjének felcserélésével a köznyelvi kijelentések esetében. Megfigyeléseink szerint a konjunkciócsoportba tartozó összetételek esetében a hallgatók eredményei megfelelőek, viszont az implikációval kapcsolatos műveleti struktúrák esetében még komoly fejlődésre van szükség.
Hivatkozások
- Csapó B., Csirikné Czachesz E., & Vidákovich T. (1987). A nyelvi-logikai műveletrendszer fejlettsége 14 éves korban. Pszichológia (7), 4, 521-544.
- Fülöp Zs. (2022a). A nyelvi-műveleti rendszer fejlettségének vizsgálata háromváltozós kijelentések esetében. Szakmódszertani és más pedagógiai tanulmányok. International Research Institute s.r.o. Komarno.
- Fülöp Zs. (2022b). A formális logikai gondolkodás fejlettségének vizsgálata pedagógusképzésben résztvevő hallgatók esetében. Pedagógiai változások – a változás pedagógiája IV. Pázmány Péter Katolikus Egyetem. Szaktudás Kiadó Ház, 268-276.
- Fülöp Zs. (2023). A logikai implikáció és ekvivalencia műveletek értelmezésének vizsgálata a főiskolai képzésben részt vevő hallgatók esetében. Pedagógiai változások – a változás pedagógiája V. Pázmány Péter Katolikus Egyetem. Szaktudás Kiadó Ház.
- Kelemen L. (1978). A gondolkodás nevelése az általános iskolában. Tankönyvkiadó. Budapest.
- Nagy J. (2003). A rendszerező képesség kritériumorientált feltárása. Magyar Akadémia, 103., 3. sz.
- Piaget, J. (1970). Válogatott tanulmányok. Gondolat Kiadó. Budapest.
- Ruzsa I. (1984). Klasszikus, modális és intenzionális logika. Akadémiai Kiadó. Budapest.
- Tallér J. (1996). A logika alapjai. Mozaik Oktatási Stúdió. Szeged.
- Vidákovich T. (1990). Diagnosztikus pedagógiai értékelés. Akadémiai Kiadó. Budapest.
- Vigotszkij, L. Sz. (1967). A gondolkodás és a beszéd. Akadémiai Kiadó. Budapest.