Új folyam II. 2. szám (2024)
Cikkek

Nyelvi-logikai képességek vizsgálata a pedagógusképzésben részt vevő hallgatók esetében

Fülöp Zsolt
Károli Gáspár University

Megjelent 2025-01-07

Absztrakt

A kijelentések igazságtartalmának vizsgálata a formális logika szabályainak alkalmazásával sok esetben eltéréseket mutat a köznyelvi értelmezéstől. Viszont az iskolai tananyag hatékonyabb értelmezéséhez szükség van a formális logika eszköztárára, ezért nagyon időszerű a formális logikai gondolkodás vizsgálata a pedagógusképzésben részt vevő hallgatók esetében is. Jelen tanulmányban a Peirce-művelettel (közismertebb nevén sem…sem művelet) kapcsolatos empirikus kutatási eredményeink kapnak nagyobb hangsúlyt. Konkrétan az implikációcsoportba helyezett Peirce-művelet értelmezésének nehézségeit vizsgáltuk, valamint megpróbáltuk beazonosítani, hogy a hallgatók ezt a műveleti struktúrát milyen más háromváltozós logikai összetételekkel tévesztik. Továbbá vizsgálat tárgyává tettük különböző háromváltozós kijelentések értelmezésének empirikus távolságát is. Ezzel elsősorban azt próbáltuk felmérni, hogy a formális logika szempontjából teljesen különböző szerkezetű kijelentések mennyire különülnek el a hallgatói értelmezések során. Ez legfőképpen a kommutatív műveleti struktúrák esetében kiemelkedő jelentőségű, mivel közvetlen kapcsolatban áll a mellékmondatok sorrendjének felcserélésével a köznyelvi kijelentések esetében. Megfigyeléseink szerint a konjunkciócsoportba tartozó összetételek esetében a hallgatók eredményei megfelelőek, viszont az implikációval kapcsolatos műveleti struktúrák esetében még komoly fejlődésre van szükség.

Hivatkozások

  1. Csapó B., Csirikné Czachesz E., & Vidákovich T. (1987). A nyelvi-logikai műveletrendszer fejlettsége 14 éves korban. Pszichológia (7), 4, 521-544.
  2. Fülöp Zs. (2022a). A nyelvi-műveleti rendszer fejlettségének vizsgálata háromváltozós kijelentések esetében. Szakmódszertani és más pedagógiai tanulmányok. International Research Institute s.r.o. Komarno.
  3. Fülöp Zs. (2022b). A formális logikai gondolkodás fejlettségének vizsgálata pedagógusképzésben résztvevő hallgatók esetében. Pedagógiai változások – a változás pedagógiája IV. Pázmány Péter Katolikus Egyetem. Szaktudás Kiadó Ház, 268-276.
  4. Fülöp Zs. (2023). A logikai implikáció és ekvivalencia műveletek értelmezésének vizsgálata a főiskolai képzésben részt vevő hallgatók esetében. Pedagógiai változások – a változás pedagógiája V. Pázmány Péter Katolikus Egyetem. Szaktudás Kiadó Ház.
  5. Kelemen L. (1978). A gondolkodás nevelése az általános iskolában. Tankönyvkiadó. Budapest.
  6. Nagy J. (2003). A rendszerező képesség kritériumorientált feltárása. Magyar Akadémia, 103., 3. sz.
  7. Piaget, J. (1970). Válogatott tanulmányok. Gondolat Kiadó. Budapest.
  8. Ruzsa I. (1984). Klasszikus, modális és intenzionális logika. Akadémiai Kiadó. Budapest.
  9. Tallér J. (1996). A logika alapjai. Mozaik Oktatási Stúdió. Szeged.
  10. Vidákovich T. (1990). Diagnosztikus pedagógiai értékelés. Akadémiai Kiadó. Budapest.
  11. Vigotszkij, L. Sz. (1967). A gondolkodás és a beszéd. Akadémiai Kiadó. Budapest.