Felhívás

2024-08-05

Tisztelt Olvasó!

A Mester és Tanítvány folyóirat Új folyamának II/2. számát a megújult szerkesztőség készíti elő. Kormos József főszerkesztő a tanév végét és az idei 1. szám megjelenését követően nyugállományba vonult, és sok évtizeden át fáradhatatlanul kifejtett oktatói és tudományos munkájának elismeréseként címzetes egyetemi tanári kinevezést adományozott számára a PPKE rektora. A Mester és tanítvány folyóirat főszerkesztői feladatát Kozma Gábor vette át. A főszerkesztő-helyettesek Hosszu Timea, Juhász Márta és Torgyik Judit lettek, akik pázmányos munkájukkal is képviselik a tanárképzést, és a mellette fejlődő inkluzív pedagógiát, az óvó- és tanító-, valamint a neveléstudományi képzéseket.

A PPKE BTK folyóirata ma is követi a Hoffmann Rózsa alapító főszerkesztő és a kiadó által 2003-ban kitűzött pázmányos célokat. Az akkori ’konzervatív pedagógiai folyóirat’ címfelirat ma ’pedagógiai folyóirat’ formában szerepel, azonban annak tartalma nem változott. A 2004. januárban megjelent 1. szám kiadói ajánlásában ez szerepel:

„Konzervatív pedagógiai folyóirat – hirdeti a címfelirat. A szóra a magyarban az elmúlt évtizedekben a régimódival, az avíttal kapcsolatos mellékjelentés tapadt, igaztalanul. A konzervativizmus (más, a mienkénél kevésbé mozgalmas múlttal rendelkező nemzetek szótárában) azonban nem ezeket jelenti, hanem nyitottságot minden friss és új gondolat iránt – ugyanakkor pedig elkötelezettséget bizonyos elvek iránt, szilárd ragaszkodást ezen elvekhez, amelyek szerint a világ összes új jelenségét és eszmeáramlatát értékelik.” (Fröhlich, 2004, 5.)

Érdemes ezt most is felidézni, amit akár itt is könnyen tehetünk, hiszen az Új folyam elektronikus megjelenésével létrehozott archívumban elérhető a 2010-ig megjelent 28 szám minden máig szóló pedagógiai üzenetével együtt. Ha a Tisztelt Olvasó beletekint az idézett 2004-es kiadói ajánlásba, ott folytatásként ezt is találja:

„A ’konzervatív’ jelző tehát a fent említett értékek iránti elkötelezettséget jelent, ezen értékek szem előtt tartását és megőrzését (conservatio). Semmilyen értékrendszer melletti elkötelezettség nem jelenthet azonban elzárkózást másoktól.  A folyóirat saját, értékek iránti elkötelezettsége mellett másokhoz is szólni kíván: szólni más felekezetek képviselőihez és felekezeten kívüliekhez egyaránt. Célja, hogy eszmecserét és párbeszédet folytasson mindazokkal, akik szívükön viselik a magyar nevelés ügyét, felelősséget éreznek az ifjúság sorsa – a jövőnk – iránt.” (Fröhlich, 2004, 5.)

Hoffmann Rózsa főszerkesztő így mutatta be a folyóirat címválasztását a 2004/1. szám  előszavában:

„Miért is Mester és Tanítvány? Mit jelképez számunkra e két szó, és a közte levő kapcsolat?  Mindenekelőtt azt a bensőséges viszonyt, amelynek ki kell alakulnia a pedagógus és neveltje között. E kapcsolat szeretet- és bizalomteljes, őszinte, egymásra figyelő.  A két fél egymásra van utalva. Mesterré csak a tanítványok tehetik az embert, de igazi tanítvánnyá is csak mester keze alatt lehet válni. Mindketten Isten teremtményei, rendelkeznek az alapvető emberi jogokkal, és elidegeníthetetlenül megilleti őket az emberi méltóságukból fakadó tisztelet. Ebben a tekintetben kapcsolatuk egyenrangú. Egyébként a Mester felette áll Tanítványának, akinek a növekedését segíti, aki elé feladatokat tűz ki, és akinek visszajelzéseket ad ezek teljesítéséről. És akinek botladozásait elnézve mindennap újból kezet nyújt, hogy emelkedését előmozdítsa. Az így értelmezett nevelő-nevelt viszony képezi minden konzervatív, így a keresztény pedagógia alapját.” (Hoffmann, 2004, 6-8.)

A folyóirat szerkesztésében 2003-ban kitűzött célok semmit sem változtak. Az Új folyam I. évfolyam 1. számában közzétett kiadói előszó ezt fogalmazza meg:

„A tudományos folyóirat új folyamának célkitűzései között szerepel a keresztény, azon belül a katolikus pedagógia művelése, az elméleti és a gyakorlati pedagógia kapcsolatának erősítése, a kortárs neveléstudományi elméletek, kutatások, nevelési-oktatási gyakorlatok ismertetése, a pedagógia és a társtudományok – kiemelten a pszichológia – közös területeinek az elemzése, együttműködések elősegítése, valamint a fiatal szakemberek számára bemutatkozási lehetőség biztosítása. […] Célunk, hogy a határ- és rokon diszciplínák kutatását és gyakorlatát felölelő Mester és Tanítvány folyóirat módszereiben és tematikájában lépést tartson a világ tudományos előrehaladásával.” (Birher, 2023, 6.)

A Mester és Tanítvány húsz év elteltével ismételt tudományos pozícionálásában fontos szerepe van a nemzetközi szerkesztőbizottságnak, az Új folyammal kezdődően az MTA rendszerében történő „A” besorolásnak, a kettős vak lektorálásnak, a tanulmányok DOI azonosítóval történő közreadásának. Az open acces megjelenés „gyémánt” útjának választása pedig ingyenességet biztosít szerzőink és olvasóink számára egyaránt.

 

Felhívás a 2024/2. számba

A Mester és Tanítvány folyóirat 2024/2. számát teljes egészében a PPKE BTK esztergomi Változások a pedagógiában – a pedagógia változása VI. című konferenciáján kitűzött témákban készült tanulmányok közzétételére szánjuk. Ezért szeretném Olvasóink szíves figyelmébe ajánlani a 2024. november 15-i konferencia felhívását.

 Katolikus egyetemünk pedagógus- és tanárképzési küldetéséhez tartozóan hívjuk és várjuk a hazai képző- és kutatóhelyek képviselőit, a neveléstudomány, valamint a társ- és határtudományok művelőit, továbbá az egyházi, állami és civil köznevelésben dolgozó kollégáinkat, hogy a nevelésügy kérdéseit a konferencián megvitassuk és folyóiratunkban közreadjuk. 

A konferenciára 2024. szeptember 9-ig lehet regisztrálni, és az előadásra jelentkezők részéről ezen a regisztrációs felületen jelezhető a Mester és Tanítvány folyóiratban való publikációs szándék is. A konferencia regisztrációval párhuzamosan, szintén szeptember 9-ig kérjük folyóiratunk felületére külön feltölteni a tervezett tanulmány 1.500 karakter terjedelmű absztraktját. Ezt a szerző közvetlenül a Mester és Tanítvány folyóirat felületén elérhető Beküldések tájékoztató szerint, a folyóiratban megtett regisztrációt és a Szerzői útmutatót követve teheti meg. A Szerkesztőség visszajelzését követően szeptember 22-ig a teljes tanulmányt is be kell küldeni.

A Szerkesztőség tehát az alábbiak szerint fogadja az írásokat, amely eljárás a 2024/2. számba való beküldésekre vonatkozik.

1. lépés: Regisztráció a Változások a pedagógiában – a pedagógia változása VI. című konferenciára a regisztrációs űrlap kitöltésével megjelölve az előadás tartását, valamint a tanulmány benyújtását a Mester és Tanítvány folyóiratba.
Határidő: 2024.09.09.

2. lépés: Az előadás absztraktjának megküldése az esztergom@btk.ppke.hu címre, legfeljebb 2.500 karakter terjedelemben.
Határidő: 2024.09.09.

3. lépés: Az előadás témájában készülő tanulmány legfeljebb 1.500 karakteres magyar és angol nyelvű absztraktjának és kulcsszavainak feltöltése a Mester és Tanulmány folyóirat felületére a Beküldések tájékoztató szerint, a folyóiratban megtett regisztrációt és a Szerzői útmutatót követve.
Határidő: 2024.09.09.

4. lépés: A konferencia Szervezőbizottságának visszajelzése az esztergom@btk.ppke.hu címről az előadói regisztráció fogadásáról.
Visszajelzés várható időpontja: 2024.09.16.

5. lépés: A folyóirat Szerkesztőségének visszajelzése az absztrakt alapján a Szerző számára a fogadókészségről, kérve a Szerzőtől az írás feltöltését.
Visszajelzés várható időpontja: 2024.09.16.

6. lépés: A Szerző feltölti az írást a Szerzői útmutatót követve, figyelembe véve az Ellenőrző listát és az Adatvédelmi nyilatkozatot. A kézirat anonimizált változatát kell beküldeni, a „szerkesztőnek szánt megjegyzések” rovatban tüntetve fel nevét, affiliációját és ORCID azonosítóját.
Határidő: 2024.09.22.

7. lépés: Lektorálás: dupla, vak lektorálás a szerkesztő által felkért két lektorral.

8. lépés: A név nélküli lektori javaslatok kivonatának megküldése a Szerzőnek.

9. lépés: A lektori javaslatok figyelembevételével a Szerző véglegesíti az írást és feltölti azt a felületre.

10. lépés: A Szerkesztőség visszajelez a Szerzőnek az írás befogadásáról.

11. lépés: A folyóirat 2024/2. számának megjelenése.
A megjelenés várható időpontja: 2024.11.14.

Felmerülő kérdéseikkel keressék Kozma Gábor főszerkesztőt a kozma.gabor@btk.ppke.hu e-mail címen.

Várjuk közlésre szánt kézirataikat, előadói részvételüket a Változások a pedagógiában – a pedagógia változása VI. konferencián.

 

Kozma Gábor
főszerkesztő